TESAŘSKÉ SYMPOZIUM IV.

Pozvánky na zajímavé akce s provozováním starých řemesel, řemeslné dny a jarmarky, trhy, sympozia...
Michal

TESAŘSKÉ SYMPOZIUM IV.

úte 24. bře 2015 20:19:42

Zvu všechny zájemce o tradiční tesařské řemeslo na IV. ročník Tesařského sympozia od 3. 8. až 8. 8. 2015 v Merklíně u Přeštic.

Letos budeme vyrábět a stavět zdobný bedněný štít, včetně štítové vazby z ručně hoblovaných prken a ručně tesaných trámů.
K tomu přidáme z ručně tesaných trámů schodiště a svlakovou lávku a pro jistotu dokončíme ještě záklop zápraží, také z ručně hoblovaných fošen.

Ubytování v soukromí i v hotelu zajištěno. Doprovodný program také.

Na kurz se přihlašujte na telefonu 606 821 848, nebo na emailu: michal.votik@seznam.cz

Těším se na setkání...
Michal Votík
http://www.muzeum-remesel-merklin.cz
Naposledy upravil Andrea dne úte 31. bře 2015 8:47:22, celkově upraveno 2
Důvod: Změna termínu konání sympozia!

Miloš

Re: TESAŘSKÉ SYMPOZIUM IV.

pon 30. bře 2015 10:35:24

Ahoj, mohu jen doporučit.

Andrea
Administrátor

úte 31. bře 2015 8:48:42

Na žádost Michala jsem upravila termín konání. Sympozium bude tedy ve dnech 3. 8. až 8. 8. 2015 .

Michal

úte 31. bře 2015 10:49:31

Děkuji Andreo, organizátor akce míní, ale tesaři termín akcí rádi mění...

podstavka

úte 11. srp 2015 19:56:34

Musím uznat, že se tady pořádají moc pěkné akce. Bohužel jsem na Vás narazil před třemi dny. Jelikož máme rozpracované projekty.. no nepřijedem.
Tesařina mne zajímá specielně, protože jako projektant sice umím také vzít pilu do ruky, hoblíkem vládnu a co je dláto a jak je nabrousit, to také "umím".
Vím tak zhruba kde jaký dlab použít, abych v prahovém trámu nevyrobil nádrž na vodu atd.

Mám také literaturu, ve které se píše o dřevě rostlém "poslunci" a "proti slunci" a musím z praxe potvrdit, že se na tohle dnes nedává pozor a pak ten trám "rostlý po slunci" - levotočivý krásně praská a bortí konstrukce - točí se po smrti zpět.
Přiložím pravou ruku a jestli se kmen točí podle palce, pak jej používám na topení. Jestli se točí podle malíčku, pak je dobrý pro stavbu. Citace z knihy "Hermann Phleps" Holzbaukunst, der Blockbau.

Spousta lidí dnes vyrostlých v paneláku s e stěhuje na "chalupu" a neumí v tom bydlet a zacházet s tím. Začíná to zatápěním v kamnech a větráním, neprodyšnými podlahami a komfortem století 21-ého v domech ze století mnohdy 19-tého a .. a ... :|
Z Ústí n.L. to máme k vám trochu dál, ale nejde -neexistuje.

P.S. koukám, že teď v létě všichni makají a málokdo sem nakoukne.
Všechna zdraví Jirka podstávka

Miloš

stř 12. srp 2015 7:46:26

Ahoj, akce budou pokračovat i nadále. Miloš

Andrea
Administrátor

stř 12. srp 2015 12:20:24

To o tom pravotočivém a levotočivém dřevu je moc zajímavý, nikdy jsem se s tím nesetkala (Miloš možná jo, nevím), obecně je dneska strašně moc starých moudrých poznatků a metod zapomenuto. Je to škoda, snad se nám podaří tyhle věci (znalosti) nějak shromáždit a zachovat. Doba tomu nepřeje, všichni chtějí všechno hned a lacino, a za pár let to vyhodí. Naše stránky jsou o truhlařině, ale rádi bychom rozvíjeli i tesařinu a další řemesla, bohužel životaběh je náročný a čas nezbývá...
podstavka - díky moc za super příspěvky

podstavka

stř 12. srp 2015 22:03:17

Zrovna dnes jsme byli něco zařozovat v Praze a to si beru vždy do vlaku Notebook a dělám aspoň trošku překlady.
Takže:
kromě levo a pravotočivého růstu je tam např. O stromech rostoucích na severním okraji polesí - mají hustší a pevnější dřevo, Na západní straně polesí jsou vystavené západním větrům a tudí mají praskliny v jádru a i mezi letokruhy, No až to popřekládám, dfám to k dispozici. Jinak by měl ten Phleps viset na
http://www.podstavky.cz naskenovaný v originále. Kdo je znalý němčiny, tak to v těch PéDéeFkách najde.
Pro mne osobně jsou zajímavé příspěvky o nátěrech s fermeží, olejem a kaseinem.
Kasein sám používám pro vápenný nátěr - protiplísňový a kaseinem otěruvzdorný.

Na 5l vápenné malby (stavební velkotrhy :| ) beru odtučněný tvaroh -pozor, nesmí být převařený jak se prodává u nás v potravinových velkotrzích- kupuji ten tvaroh raději v Sasku (Magerquark).
Z toho čtvrtkila beru jen čtvrtinu na těch 5 litrů. A fčil to přinde: přimíchávat po troškách vápno do tvarohu - opačně to nikdo nerozmícháte! :lol:
No a tím přimícháváním se dostanete ke konzistenci, kde už je jasný - hrcnu to do těch 5-ti litrů a rozmíchám.
Když chcete bělejší než bílou, přidejte kapánek modré (šmolky nebo skalice modré. Skalice se špatně rozpouští ve vodě! Je nutno ji dát do vody o týden dřív a kdo jde kolem - zamíchá).
No koukám, že si v tom musím udělat pořádek a zveřejňovat.
Tu volskou krev už jste možná u mne na stránkách našli. Sám už nevím, co všechno tam visí.
Hele mládeži pro dnešek končím Jirka podstávka

Andrea
Administrátor

čtv 13. srp 2015 8:47:30

Taky si tu s těmi nátěry hrajeme :) Ta skalice by mohla působit i jako prevence plísní a hniloby, ne?
To mi připomíná, že tu mám už asi rok v počítači nafocený postup výroby kaseinové tempery, a že bych to měla zpracovat a zveřejnit článek. My se to sami učíme a hledáme v různých zdrojích, tak je to někdy trochu pokus-omyl:). Miloš má vyzkoušený jeden určitý druh tvarohu, se kterým to jde, zeptám se, až tu bude.
Volskou krev jsme našli - jen mi tam není jasná jedna věc: píšeš, že obsahuje kasein, já mám za to, že kasein je mléčná bílkovina, a v krvi je spíš albumin (nebo ten je ve vejcích)?

Jinak podstávkové domy jsou pro nás trochu exotika, tady na plzeňsku se vyskytují spíš roubenky, ale je jich hodně málo, směrem na západ a sever (Sudety) jsou zase spíš hrázděné domy. Předloni jsme byli v Českosaském Švýcarsku, tak jsme fotili a obdivovali (myslím ty chalupy, ale nejen :)... krása).
Často jsou tu roubenky utajené - skryté pod omítkou. Asi to měla být prevence požáru.

podstavka

čtv 13. srp 2015 21:52:16

Tak teda Albumin: nejsem chemik, ale funguje to a já nevím přesně proč.

Kasein je vlastně směs bílkoviny a vápna - v jakém poměru a co to spolu vytváří (kasein) mi zůstává zahaleno rouškou tajemství.
Vždyť i ten bílek z vajec pojil s vápnem Karlův most (žloutky sežrali :) ).
Proto musela být ta vejce syrová.
Věřím tomu, že tam ten bílek byl. Po těch staletích degraduje i vápno a místo malty se nachází ve zdivu jen písek nebo hlína.

Protože ty pastoušky opravujeme od základů po střechu a musíme je napřed zkreslit, podchytit kde je co s čím spojeno a a co je poškozené,
následně přemýšlet jak to dát do "cajku", odizolovat proti vlhkosti a tepelně .. no fušujeme vlastně do všech řemesel. Ještě že jsem vyrostl na chalupě a jsem vyučený (elektrikář) .

Ale hoblík nabrousit a nastavit zvládnu a sem tam nějakou pěkně kroucenou hoblinu taky vytvořím. Samozřejmě stolní desku bych určitě ohoblovat neuměl. Ale zase vyleštit jo, Znáte leštění popelem z přesličky? Taky stará věc. S jedním již zemřelým restaurátorem jsem vypil mnohou láhev vína a prokecal mnohou noc.
Tak dobrou
Eště né: pozor naši předkové nikdy nebydleli v "Sudetech" ale v pohraničí. Sudety jsou geologický název celé české kotliny a to si vzali Henleinovci za své. Takže "jejich Sudety" byly celá česká kotlina !!!!
A fčil dobrou noc
Jirka podstávka

Zpět na Co se kde děje

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník